Указания за авторите
Указания за авторите
Ако вече имате потребителско име или парола за списание „Население“,
Кликнете върху бутон "Вход"
Ако нямате потребителско име или парола,
Кликнете върху бутон "Регистрация"
Регистрация и влизане в системата се изискват, за да можете да изпращате елементи онлайн и да проверявате статуса на текущите заявки.
Списание „Население“ публикува две редовни книжки годишно: книжка 1 (януари-юни) и книжка 2 (юли-декември).
В случай, че се провеждат научни форуми, през съответната година се публикува допълнителна книжка, съдържаща текста на по-значимите доклади, оформени и рецензирани съгласно изискванията за публикуване в списание „Население“.
Статиите могат да се изпращат по всяко време, а процесът на рецензиране (двойно анонимно рецензиране) продължава средно 3 месеца.
Редакционната колегия на списание ,,Население“ приема оригинални, непубликувани научни статии и студии. Редакционната колегия приветства теоретични и методологически постижения, свързани с изучаването на демографски проблеми; емпирични анализи, използващи количествени, качествени или смесени методи, които имат ясен принос към научното познание и/или практиката; статии, основаващи се на оригинални и творчески подходи към широк спектър от теми в областта на възпроизводството на населението и проучвания на конкретни случаи, в основата на които стои предлагането на нови концепции, хипотези или теоретични модели; критични анализи на съществуваща научна литература в областта на демографските изследвания, предлагащи оригинална гледна точка към вече утвърдени и приети теоретични рамки, концепции или модели. Секцията „Рецензии на книги“ включва рецензии на наскоро публикувани книги по всяка демографска тема (и свързаните с нея области).
Ръкописите се оценяват от редакционната колегия по отношение на научните им достойнства, четивността и интереса на широката читателска аудитория.
Статиите трябва да бъдат написани на хубав и ясен език и от тях се очаква да бъдат логични, добре организирани и кратки. Ако подавате статия на английски език и той не е родният ви език, е препоръчително да прецените дали да не използвате услугите на редактор.
Обемът на ръкописа не трябва да надхвърля 63 000 знака с интервалите. Изключение може да се допусне само в извънредни случаи, напр. включващи обзор на множество проучвания, по решение на редакционната колегия.
Файловете трябва да са във формат Microsoft Word (.docx).
Резюме: максимум 250 думи
Ключови думи: максимум 5 думи
В текста на ръкописа е недопустимо разкриване на името на автора.
Информация за авторите: Единствено в придружителното писмо (Cover letter) трябва да се впише кратка биографична справка. Тя следва да е в обем не повече от един параграф за всеки автор, в който се посочват настоящата длъжност или професия и изследователският интерес.
Вие и Вашите съавтори трябва да посочите Вашата месторабота, за да се определи къде е било одобрено и/или подкрепено и/или проведено изследването или научноизследователската работа, която представяте в ръкописа си.
- За статии, които не са свързани с научни изследвания, трябва да посочите настоящата си институционална принадлежност.
- Ако сте се преместили в друга институция, преди статията да бъде публикувана, трябва да посочите мястото, в което е било извършено изследването, и да включите бележка, в която да посочите настоящата си месторабота.
- Ако понастоящем нямате съответна институционална принадлежност, трябва да посочите, че сте с независим статут.
Оформление на текста:
- Шрифт – Times New Roman;
- Размер на шрифта – 10 пункта;
- Междуредов интервал – единичен;
- Отстъп на първия ред в абзаца – 0,5 см.
Подзаглавия: За всички подзаглавия в текста равнището на подзаглавието (йерархичният му ред) се обозначава недвусмислено чрез съответния стил на заглавието. Всички равнища на подзаглавия се използват в последователност и без прескачане на ниво (напр., „Равнище на заглавие 3“ се използва само в раздел „Равнище на заглавие 2“). Забележка: Ако искате, можете да използвате стиловете на MS Word, за да разграничите ясно различните равнища на подзаглавията.
Математически формули: да се номерират последователно в квадратни скоби, подравнени отдясно, да има конкретна препратка в текста към тях и да бъдат четливо представени.
Бележки под линия: да са номерирани последователно и да не съдържат таблици или илюстрации.
Таблици: да са разположени на мястото си в текста. Всички таблици трябва да бъдат създадени като обикновени таблици в MS Word. Текстът в таблиците трябва да е с размер на шрифта минимум 10.
Фигури: за статии, приети за печат, всички фигури трябва да бъдат предоставени като отделни файлове с висока резолюция (300 ppi), готови за печат (print-ready files). Формат на файла: PNG.
В текста следва да има конкретна препратка към всяка таблица, фигура или географска карта.
Заглавията на таблиците, фигурите и картите се разполагат над тях.
Авторите следва да се уверят, че заглавието, легендата и източника са ясно обозначени на всяка таблица, фигура или географска карта.
Цитиране: В научните и неизследователските статии трябва да се цитират подходящи, съвременни и проверени литературни източници (рецензирани, когато това е уместно) в подкрепа на твърденията, направени в статията.
Трябва да избягвате прекомерното и неподходящо самоцитиране, както и предварителни уговорки между групи от автори, отнасящи се до неправомерно цитиране на техни публикации помежду им, тъй като това може да се счита за форма на недобросъвестно поведение, наречена манипулиране на цитати. За повече подробности, прочетете ръководството на Комитета по етика на публикациите (COPE) относно манипулирането на цитати - COPE guidance on citation manipulation.
Ако сте автор на статия, която не е научноизследователска (напр., обзор или мнение), трябва да се уверите, че цитираните от Вас източници са подходящи и предоставят справедлив и балансиран преглед на текущото състояние на научните изследвания или научната работа по темата. Вашите цитати и препратки не трябва да бъдат пристрастни към определена изследователска група, организация или списание.
Ако не сте сигурни дали да цитирате даден източник, трябва да се свържете с редакцията на списанието за съвет.
Списък с използвана литература: да е съставен в съответствие със стандарта на APA, 7-мо издание
Списъкът се представя в края на статията, с последователна номерация, подреден по азбучен ред, хронологично за всеки цитиран автор.
Всички препратки трябва да бъдат написани с латински букви. Всички заглавия в списъка с литература на кирилица следва да бъдат транслитерирани по БДС (вж. Закон за транслитерацията - https://lex.bg/laws/ldoc/2135623667). Заглавието на цитирана статия, заглавието на цитирана монография и заглавието на цитирана глава от монография или книга трябва да бъдат транслитерирани и последвани от превод на английски език в квадратни скоби […].
Където е възможно, са посочени URL адреси на препратките.
Моля, направете справка със стандарта на APA:
https://apastyle.apa.org/blog/transition-seventh-edition#comment-4694866690
Източници: Интернет-източниците и други източници се посочват в отделен списък след списъка с използваната литература с изрично посочване на Интернет-адреса и датата на достъп до съответния сайт, например:
НСИ. Коефициент на раждаемост по статистически райони, области и местоживеене. Достъпно на адрес: https://www.nsi.bg/en/content/2968/crude-birth-rate-statistical-regions-districts-and-place-residence. Дата на достъп: 14.11.2023.
Моля, обърнете внимание, че няма такса за авторите на статии, подадени за публикуване в списание „Население“. Като списание с отворен достъп, което е безплатно за авторите и читателите, списание „Население“ не разполага с финансови средства за широкообхватна редакция. Всички изпратени ръкописи трябва да отговарят на Указанията за автори.
Ръкописи, които не отговарят на тези насоки, могат да бъдат върнати на авторите. Важно е авторите да следват стриктно тези насоки. Публикуването на ръкописите зависи от правилната и обстойна редакция на текста и спазването на стилистичните насоки от страна на автора/авторите. Имайте предвид, че представените материали подлежат на проверка за плагиатство (прочетете повече). Моля, запознайте се също с Етичните норми при публикуване в списание „Население“.