История на списанието
Списанието възниква като тематична поредица „Население“, основана от учени от БАН и извън него, които влизат в редакционната му колегия: Минко Минков, Анастас Тотев, Ангел Манолов, Атанас Атанасов, Васил Тодоров, Димитър Василев, Лиляна Спасовска и Николай Мичев. Поредицата се издава от Координационния съвет по демография към БАН през периода 1983-1989 г. Основната задача на изданието през този период, определена от неговия първи главен редактор проф. Минко Минков в програмната статия, е то „да отразява актуалните резултати и проблеми на (демографските) изследвания и да ги прави достояние на органите за управление, научната общественост, политическите и обществени организации, имащи за обект работата със семейството, жените, бита и проблемите на развитието на нацията“. В съответствие с тази насоченост през годините на своето издаване списанието популяризира получените научни резултати от изследвания, свързани с демографската проблематика.
От 1990 г. поредицата се преобразува в научното списание „Население”, което се издава до днес от академичното звено по демография при Българска академия на науките. През периода 1990–2002 г. негов издател е Институтът по демография при БАН, от 2003 г. – Центърът за изследване на населението, а от 2010 г. – департамент ,,Демография” на Института за изследване на населението и човека при БАН. Главни редактори на списанието са учени от звеното по демография на БАН: проф. Минко Минков (1983-1995 г. и през периода 2003-2005 г.), доц. Емил Христов (1996-2002 г.), доц. Мария Белчева (2005-2011 г.) и проф. Кремена Борисова-Маринова (от 2012 г.).
В течение на времето списанието поддържа заявената периодичност, стои на своето завоювано място сред академичните издания в страната и доразвива традицията като съчетава теоретичното и приложно направление на публикационната дейност. Интерес към него през годините проявяват и редица чуждестранни автори от Европа и света: Демографски институт към Централно статистическо управление (Будапеща, Унгария); Институт за социални изследвания (Мадрид, Испания); Институт по социология при Унгарската академия на науките; Денвърски университет (Колорадо, САЩ); Главна школа по статистика и планиране и Институт по философия и социология към Полската академия на науките; Център за урбанистични и общонационални изследвания (университет в Торонто, Канада); Институт за икономически и социални изследвания (Ирландия); Институт по демография (Москва, Русия); Национален институт за демографски изследвания (Париж, Франция); университет „Бен Гурион“ (Беер Шеба, Израел); Мюнхенския университет (Германия); Институт за демографски изследвания и социална политика при Билефелдския университет (Германия); Карлов университет (Прага, Чехия); Институт по политически науки (Париж, Франция); университет в Мексико (Мексико); Пандион университет (Атина, Гърция); университет в Марбург (Германия); университет в Талин (Естония); университет Льо Мирай (Тулуза, Франция); Център за научни изследвания и университет Париж-8 (Франция); Университета в Бирмингам (Обединено кралство); университет в Грьонинген (Нидерландия); Институт по социология на Националната академия на науките (Белорусия); Национален изследователски университет „Висша школа по икономика“ (Русия); Институт по икономика на Сибирското отделение и Институт за социално-икономически и енергийни проблеми на Севера на Уралското отделение на Руската академия на науките и др.
До 1999 г. списанието е реферирано в ‘Population Index’ (Office of Population Research, Princeton University, US ISSN 0032-4701). От 1995 г. списанието се реферира в WILBERT (WildauerBücher E-MedienRecherche-Tool). От 2007 г. списание „Население“ е включено в Централната и Източноевропейска онлайн библиотека във Франкфурт на Майн, (CEEOL), с което се осигури по-широк достъп до публикациите в списанието за всички изследователи и представители на по-широката общественост с интереси в областта на демографските изследвания, които могат да ползват литература на български език.
От 2012 г. по решение на редакционната колегия започва издаването на специализирани книжки на списанието на английски език със статии, избрани сред най-значимите и актуални публикации в списанието през определен период. Книжка 2 за 2023 г. е десетата книжка от поредицата на списанието на английски език, целяща да популяризира научните приноси и резултати от демографските изследвания сред по-широката англоезична аудитория.
От 2024 г. списание „Население“ осигурява незабавен отворен достъп до цялото си съдържание в съответствие с идеята, че свободният и безплатен достъп за всички до знанието и споделянето му пораждат възможности за справедливо икономическо и социално развитие и междукултурно общуване и създават благоприятна среда за появяване на нови идеи.